• Zmluva o výpožičke

• Na úvod

• Projekt: Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc

Názov projektu:  „Knihy bližšie k nám“

Trvanie projektu: september 2013 -  november 2013

Cieľ projektu:

V školskom roku 2013/2014 sa naša škola zapojila do projektu „Knihy bližšie k nám“ – projekt elektronizácie a revitalizácie školskej knižnice.

Jeho cieľom bolo obnoviť funkčnosť školskej knižnice a premeniť ju z klasickej knižnice na elektronickú a zároveň tak pripraviť dobrú východiskovú pozíciu na jej digitalizáciu v ďalšej etape jej modernizácie. Projekt sledoval aj ďalšie ciele:

• vytvoriť z knižnice:

a/ informačné, komunikačné a kultúrne centrum školy s voľným prístupom  žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov k elektronickým,

b/ stredisko podporujúce záujem používateľov knižnice o čítanie,

c/ miesto  aktivít v mimoškolskom čase,

d/ centrum reprografických služieb, kopírovacích, skenovacích, tlačiarenských, viazaných pre možnosti uchovávania dokumentov,

e/ prostriedok upevňovania čitateľskej, informačnej a počítačovej gramotnosti:

• rozšíriť a skvalitniť knižnično-informačné služby knižnice aj na báze audiovizuálnych;
            • zabezpečiť prístup na internet a k vonkajším informačným zdrojom;
            • zriadiť školskú čitáreň a študovňu, a tak vytvoriť zo školskej knižnice a študovne informačné, komunikačné, kultúrne, študijné a čitateľské  centrum školy;
            • umožniť vstup do on-line knižnice a poskytnúť pri vyhľadávaní  potrebných informácií, zhotovovanie kópií v súlade s ustanoveniami zákona o autorskom práve a umožniť tlačiarenské služby;
            • vytvoriť priestor pre samostatnú literárnu tvorbu žiakov a pre redigovanie školského časopisu HOTAMY;
            • uskutočňovať besedy o knihách, knižné výstavy spojené s predajom, besedy a stretnutia so známymi osobnosťami a hosťami.

BOL PROJEKT ÚSPEŠNÝ?

Náš projekt bol úspešný a podporený finančnou čiastkou 3000,- € od Ministerstva školstva Slovenskej republiky. V rámci elektronizácie sme zakúpili počítačovú zostavu pre školského knihovníka a používateľov školskej knižnice. Na túto počítačovú zostavu bol nainštalovaný knižnično-informačný systém s on-line katalógom a multifunkčné zariadenie. Zakúpili sme aj čítačku čiarových kódov na prehľadnú evidenciu knižných titulov a čitateľov. V rámci revitalizácie sme obnovili knižný fond výberom titulov, ktoré zaraďujeme do štandardov slovenskej a svetovej literatúry.

Všetky aktivity, ktoré sme v rámci tohto projektu realizovali, naplnili cieľ, ktorý bol zameraný na rozvoj čitateľskej a informačnej gramotnosti. Elektronizáciou a revitalizáciou sme prispeli k nevyhnutným zmenám, ktoré povedú k skvalitneniu a sprístupneniu informačných a výpožičných služieb, zatraktívneniu knižničných služieb do budúcna a najmä k zvýšenému záujmu o knihu.

PhDr. Darina Siskovičová /koordinátorka projektu/

A ČO NA JEDNOTLIVÉ AKTIVITY HOVORIA NAŠI ŠTUDENTI?

Sledujte podstrany tohto modulu!