• Projekt - V4 Gen Mini-Grants

• 1.mobilita v Bzenci

V dňoch 15.-18.10. 2023 sa vybraní žiaci študijného odboru kuchár a hotelová akadémia zúčastnili prvej projektovej aktivity, ktorá sa konala v juhomoravskom Bzenci v rámci projektu V4 Gen Mini-Grants.

Počas štvordňového pobytu absolvovali degustáciu rôznych druhov vína vo vínnych pivniciach a prezentáciu o párovaní pokrmov a vína. V miestnych viniciach sa dozvedeli viac o pestovaní hrozna a jeho zbere, ako aj o procese výroby a skladovaní vína.

Počas pobytu sa zároveň zoznámili s 10 českými študentmi, s ktorými budú spolupracovať počas 2. mobility projektu. Ich hlavnou úlohou bolo vybrať vhodné vína k jedlám, ktoré spolu s českými študentmi pripravia v Kežmarku počas druhej časti projektu, ktorá sa bude konať v decembri pod vedením šéfkuchára Daniela Hamráka.

• 2.mobilita v Kežmarku

6. decembra 2023, na Mikuláša, Hotelová akadémia Otta Brucknera realizovala druhú časť projektu V4Gen Mini Grants pod názvom ´Tradičná slovenská a česká kuchyňa v modernom šate´ formou slávnostného obeda pre verejnosť.

Naše pozvanie prijali riaditelia základných škôl so svojimi žiakmi, pán biskup F.TRSTENSKÝ, moderátor televízie Markíza J.TRIBULA so svojím kameramanom a známym fotografom M.KRYSTYNEKOM, T.KRIŠŠÁK, dezinfoexpert, hoteleri a známi šéfkuchári Z.SISÁKOVÁ, G.KOCÁK, J.GANTNEROVÁ a ďalšie osobnosti tohto regiónu.

Záštitu nad druhou časťou projektu prevzal náš dlhoročný partner- šéfkuchár DANIEL HAMRÁK a pri príprave mu bola nápomocná aj Ing. E.Šoltésová.

Pripravil 3 menu lístky, teda 9 pokrmov. Predjedlo alebo polievku, hlavné jedlo a dezert. Na príprave týchto jedál sa podieľali aj žiaci zo Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví moravského mesta Bzenec a naši žiaci zo študijného odboru kuchár. Tieto pokrmy sme párovali s vínami, ktoré sme zabezpečili v 1. časti projektu návštevou a ich degustáciou na Južnej Morave.

O servis, nápoje a prípravu slávnostného stola sa postarali naše a české žiačky z odboru hotelová akadémia pod vedením p. učiteľky Ing. Z. Krawczyk.

Akcia dopadla na výbornú. Hosťom všetky jedlá veľmi chutili a my sa chceme touto cestou veľmi pekne poďakovať sponzorom a všetkým tým, ktorí sa podieľali na predpríprave a samotnej príprave celej akcie a za skvelú reprezentáciu školy.

V rámci 2. mobility projektu sa žiaci Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec zúčastnili aj exkurzií spojených s produkciou protravín a nápojov v mliekárňach TAMI, v pekárni Gros ako aj v spoločnosti TATRATEA.