• Erasmus+ moderne a efektívne

• Učíme moderne a efektívne aj vďaka európskemu grantu

Hotelová akadémia Otta Brucknera Kežmarok

Učiteľom Hotelovej akadémie v Kežmarku sa podarilo v školskom roku 2018/2019 zapojiť do ďalšieho úspešného projektu. V rámci programu Erasmus+ vypracovali prihlášku s názvom „Moderne a efektívne“ a získali grant na uskutočnenie tohto projektu.

Program Erasmus+ je programom Európskej únie (EÚ) v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu s plánovaným rozpočtom 14,7 mld. EUR v období od 2014 -2020. Na Slovensku je program administrovaný organizáciami SAAIC (v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy) a Iuventa (v oblasti mládeže a športu). Očakáva sa, že okolo roku 2020 viac ako 800 000 zamestnancov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a pracovníkov s mládežou zrealizuje vzdelávanie alebo prípravu v zahraničí v rámci programu Erasmus+. Projekty poskytujú možnosti pre učiacich sa a zamestnancov zlepšiť si svoje zručnosti, zvýšiť svoje šance zamestnať sa a získať kultúrne povedomie. Cieľom programu Erasmus+ je poskytnúť dlhodobé benefity účastníkom aj organizáciám. Program Erasmus+ okrem iného umožňuje školám organizovať výučbu alebo prípravu pre učiteľov a ostatných zamestnancov v zahraničí, vymieňať si to najlepšie v modernej európskej praxi v oblasti školského vzdelávania a skvalitniť svoju pedagogickú prax.

Hotelová akadémia v Kežmarku je škola s dlhoročnou tradíciou v regióne s veľkým potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu v Slovenskej republike. Svoju pozornosť zameriava na zlepšenie a skvalitnenie vyučovania cudzích jazykov a ekonomicko-geografických predmetov a následné lepšie uplatnenie sa absolventov školy na európskom trhu práce. Z týchto dôvodov sme sa rozhodli využiť možnosť zapojiť sa do programu Erasmus+.

Náš projekt bol zaradený do Kľúčovej akcie 1- Vzdelávacia mobilita jednotlivcov. Cieľom tejto akcie je financovať príležitosti pre jednotlivcov zlepšiť svoje zručnosti, zvýšiť si možnosti zamestnať sa a doplniť vedomosti o iných kultúrach. Zamestnanci sa môžu prostredníctvom programu Erasmus+ zúčastňovať celej škály aktivít v zahraničí, ktoré môžu pozostávať z „job-shadowingu“, výučby a odbornej prípravy v zahraničí, účasti na štruktúrovaných kurzoch alebo na iných aktivitách zameraných na profesijný rozvoj. Učiaci sa majú možnosť získať hodnotné životné zručnosti a medzinárodné skúsenosti, ktoré im pomôžu rozvinúť sa na profesijnej, osobnej a akademickej úrovni.

Do projektu bolo zapojených 9 účastníkov, učiteľov s ambíciami sebarealizácie a ďalšieho profesionálneho rastu, ktorí si vybrali partnerské inštitúcie v krajinách s vyspelým vzdelávacím systémom- Spojené kráľovstvo, Nemecko, Grécko, Dánsko, Island a Lotyšsko.

Účastníci absolvovali nasledujúce kurzy:

• Všeobecná a obchodná angličtina - Bournemouth, Spojené kráľovstvo
            • Tvorivá metodológia pre učiteľov angličtiny ako cudzieho jazyka - Londýn, Spojené kráľovstvo
            • Jazyk, civilizácia a kultúra - Margate, Spojené kráľovstvo
            • Projektový manažment pre medzikultúrne výmenné projekty v Európe - Heraklion, Grécko
            • Intenzívny kurz nemeckého jazyka a CLIL pre učiteľov - Berlín, Nemecko
            • Ako si udržať správnu kondíciu v učiteľskej profesii? - Graasten, Dánsko
            • Štruktúrovaná vzdelávacia návšteva škôl/inštitúcií - Reykjavík, Island
            • Všeobecná ruština a rozvoj zručností učiteľov ruského jazyka ako cudzieho jazyka – Riga, Lotyšsko

Priebežne po ukončení  každej aktivity účastníci predstavili svoje skúsenosti žiakom priamo na vyučovacích hodinách vo forme prezentácie a následnej diskusie. Uvedené hodiny zároveň zahŕňali vzájomné hospitácie účastníkov projektu. Zapamätané informácie mali žiaci možnosť ukázať vyplnením vedomostného dotazníka, ktorý sa týkal napr. lepšieho pochopenia problematiky učiva, využiteľnosti v praxi, prehľadnosti, medzipredmetových vzťahov, obsahu Školského vzdelávacieho programu...

Absolventi kurzov manažovania projektov a psychohygieny v učiteľskom povolaní poskytli poradenstvo ostatným účastníkom projektu.

Hlavnými cieľmi nášho projektu bolo zlepšenie jazykových kompetencií, zavádzanie inovatívnych metód, zatraktívnenie učiteľského povolania, posilnenie profilu riadiacich zamestnancov školy, a tiež spoznanie a porovnanie vyspelých európskych školských systémov a budovanie perspektívnych medzinárodných kontaktov pre budúce projekty. Aktívnou účasťou našich učiteľov na vybraných školiacich aktivitách a spoluprácou s Národnou agentúrou programu Erasmus+ sme dané ciele naplnili.

RNDr. Eva Labusová, Mgr. Mária Morongová